ÇAĞRI MERKEZİ+90 212 515 9 444

Çiğ Köfte

çiğ köftenin tarihçesi

Peygamber Hz. İbrahim döneminde EL RUHA EDESSA'da yaşayan Urfalı bir avcı, avladığı ceylanı eve getirerek hanımından pişirmesini ister. Hanımı evde odun bulunmadığını söyler. Çevrede toplanacak bir tek dal dahi kalmamıştır. Zira dönemin yöneticisi Kral Nemrut, Hz. İbrahim'i ateşe atmak için ülkede yakacak ne varsa toplatmıştır. Avcı hanımından bir çare bulmasını ister. Bunun üzerine kadın, ceylanın budundan bir miktar yağsız et çıkararak bir taş üzerinde başka bir taşla ezmeye başlar. Sonra ezilmiş eti bulgur, biber ve tuz ile karıştırarak yoğurur. Ardından yeşil soğan ve maydonoz ekler.

 

Böylece Urfa'nın o leziz ve tadına doyum olmaz çiğ köftesi ortaya çıkar. Hz. İbrahim'in ateşe atıldığı günden bir hatıra olarak çiğ köfte kalır.

ÇİĞ KÖFTENİN İÇERİĞİ

CANBEY ÇİĞ KÖFTE'nin O Meşhur Çiğ Köftesi'nin içerisinde; bulgur, salça, isot, ceviz yağı, ay çiçek yağı, mısır yağı, fıstık, badem, tuz, sarmısak, kuru soğan ve anadoludan özel olarak yaş biçimde getirip kuruttuğumuz karışık baharat çeşnisi bulunmaktadır. Bu maddelerin dışında hiçbir inorganik madde bulundurmaz. Ayrıca ürünlerimizin içeriğinde msg, çin tuzu, et suyu ve bulyon gibi zararlı ve kansorejen maddeler bulunmamaktadır.

PAYLAŞ:
KURUMSAL REFERANSLARIMIZ
Market Zincirleri